Fotogaléria
záhrady od 2015 - súčastnosť
pozrieť viac
O nás

O ukážkovej prírodnej záhrade v Malom Ruskove.

Súkromná rodinná Záhrada so Srdcom v Malom Ruskove, okres Trebišov, získala certifikát a plaketu Ukážková Prírodná Záhrada v roku 2018 a okrem kritérií prírodného záhradkárčenia obsahuje aj prvky permakultúrnej záhrady, čo je hospodárenie trvalo udržateľným spôsobom. Venujeme sa starostlivosti o pôdu, ale nezabúdame aj na ďalšie princípy ktorými sú starostlivosť o ľudí a spravodlivé zdieľanie.

Pozemok má viacero zón, ktoré zahŕňajú voňavú kvetinovú predzáhradku, miesto pre malé hospodárske zvieratá, pôvodný ovocný sad so starými odrodami a lúkou, záhony pre sezónnu zeleninu a bylinky, skleník, výsadbu jedlého lesa s bylinami, medonosnými rastlinami, kríčkami tradičného aj menej známeho drobného ovocia, nové rezistentné odrody ovocných stromov, aj mohutné orechy.

Na záhrade sa nepoužíva orba, rýľovanie, ani okopávanie. Recyklácia materiálov je samozrejmosťou - kartóny, slama, drevná štiepka, drevené konštrukcie. Snažíme sa nepotrebné vecí znovu využiť, upraviť, vyhodenie je poslednou možnosťou.
Množstvo dopestovanej úrody slúži na zabezpečenie sebestačnosti pre celú rodinu. Úrodu mrazíme, sušíme, konzervujeme. Ale aj vyrábame tinktúry, kozmetiku, či bylinné čaje.

Okrem záhrady sa rodina venuje aj vzdelávaniu detí v oblasti permakultúry, organizujeme stretnutia detí na domácom vzdelávaní, kurzy permakultúry a prírodného záhradkárčenia.

Ukončené úvodné štúdium školy Food Soil Web School doktorky Dr. Elaine Ingham, ktorá je uznávanou svetovou špičkou v pôdnej mikrobiológii a regenerácii pôdy. Štúdium zahŕňalo oblasti: pôdna potravná sieť, výroba biologicky kompletného kompostu, výroba biologicky kompletných čajov a extraktov, mikroskopia.

Prírodná záhrada

Prečo ich potrebujeme

Prírodné záhrady sú záhrady plné života, ponúkajúce zdravé ovocie, byliny i zeleninu. Sú miestom na oddych, načerpanie sily. Sú zdrojom vitamínov a tvoria útočisko pre mnohé druhy rastlín a živočíchov. Prírodná záhrada nie je len kus zarastenej neudržiavanej „džungle“, ale aj takýto typ záhrady potrebuje súčinnosť človeka a „zdravý sedliacky rozum“. Je to predsa len záhrada, nie prales.
V prírodnej záhrade je všetko v harmónii, v súlade, proti ničomu sa nebojuje, slovo škodca neexistuje, každý živočích či rastlina je tu súčasťou jedného celku. Človek sa učí s prírodou spolupracovať, pozoruje ju a učí sa od nej.
Takáto záhrada môže byť pre niekoho veľmi netypická, keďže v nej nájdete aj prerastenú kopu konárov, divoký kútik z kríkov a „burín“, ale práve preto je jedinečná a prírodná a aj takéto stanovištia v nej majú veľký význam. Nie všetci chcú mať na záhrade len tuje, anglický trávnik a bazén.
Ako dosiahnuť v prírodnej záhrade harmóniu a maximálny súlad s prírodou? Základom je nepoužívať rašelinu, ľahko rozpustné umelé hnojivá a pesticídy. Áno, dá sa to a je to celkom jednoduché. Prírodná záhrada sa snaží aj efektívne využívať dažďovú vodu, nachádza sa v nej živý plot z divorastúcich jedlých krov, suchá skalka, jazierko, zeleninové záhony a ovocné stromy sú mulčované, teda chránené nástielkou z organických materiálov, samozrejmosťou je kompostovisko, úkryty pre zmyz či ježkov.


Správna starostlivosť o prírodnú záhradu znamená v prvom rade udržiavanie a zlepšovanie pôdnych vlastností. Živá zdravá pôda je základom fungujúcej prírodnej záhrady. Pri nevhodných činnostiach by sme mohli narušiť prirodzenú rovnováhu a ohroziť tak fungujúci ekosystém, ktorý slúži nielen nám a našim potrebám, ale aj ostaným spoluobyvateľom záhrady.

O projekte

Projekt Prírodná záhrada pokračuje po Rakúsku a Čechách od roku 2015 už aj na Slovensku.
Projekt na Slovensku realizuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín v spolupráci s rakúskou iniciatívou Natur im Garten a českým partnerom Přírodní záhrada.
Cieľom projektu je podporiť trvalo udržateľnú starostlivosť o záhrady, ktorá rešpektuje prírodné procesy a podporuje biodiverzitu, a tiež navrátiť do krajiny tradičné spôsoby hospodárenia. Je to aj určitá osveta, že sa dá na pozemku hospodáriť aj inak ako „moderne“ sterilne v mestskom štýle podľa fotiek v katalógu.

Tento projekt chce príkladmi dobrej praxe na Slovensku šíriť myšlienku záhradníčenia bez umelých hnojív, pesticídov a rašeliny, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie.
Projekt Prírodná záhrada je veľmi úspešný a obľúbený aj medzi turistami, hlavne v Čechách a Rakúsku. Priaznivci turistiky a ekológie sa môžu vybrať na vybrané trasy po prírodných záhradách, či už súkromných alebo ukážkových.

Kontakt

Ak by ste sa chceli o záhrade dozvedieť viac informácií, alebo by ste sa chceli prísť na záhradu inšpirovať.